6 Kasım 2009

HABERLER

SULUKULE ATÖLYESİNDEN BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU:

Deutsche Bank Urban Age Ödülüne Neden Başvurmadık?

ZORLA EV BOŞALTMALARA NEDEN OLANLAR,
KENT ÖDÜLÜ VERMESİN!

Bizler, Sulukule Atölyesi olarak, Urban Age Ödülü’ne, ödülü veren Deutsche Bank’ın (DB) hem küresel krizi tetikleyen mortgage krizinin baş aktörlerinden biri olması hem de kriz sonrası ABD’de evsizleştirmeye yol açan uygulamalarından dolayı başvurmadık.

Küresel kapitalizmin “finansallaşma” oyununun önemli aktörlerinden biri olan DB, ödeme gücü sınırlı insanlara açılan ipotek kredilerinin karşılığı senetleri, krizin diğer müsebbipleri gibi, paketleyip fiyatlarını elden ele şişirerek, balonlaşmaya, giderek de krizin patlamasına yol açmıştır. Bu balonun, bir süre sonra patlayarak, bedelinin ipotek sahiplerine ödetileceği belliydi. DB gibi finans fırsatçıları, bu akıbeti bildikleri halde, “müzik çaldıkça dans ederiz, sonrası bizi ilgilendirmez” sorumsuzluğu nedeniyle G20 zirvelerinde bile eleştirilmektedirler. Bu sorumsuzluğun, Deutsche Bank Urban Age Ödülü gibi “sosyal sorumluluk” projeleriyle maskelenmesine izin verilemez.

Amerika’da 2006 yılından bu yana, mortgage krizinin sonucunda yaklaşık 1 milyon aile evlerini kaybetti ve önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sayıya 5 milyon ailenin daha eklenmesi bekleniyor . Deutsche Bank’ın kendi raporlarına göre, 2011 yılına kadar, 25 milyondan fazla ailenin ev kredi borçları evlerinin gerçek değerinden daha yüksek olacak . Mortgage krizinin baş aktörlerinden DB ve diğer bankalar, evlerin gerçek değerinden çok daha yüksek olan kredi borçlarında erteleme ve yeniden düzenlenme gibi talepleri de dikkate almıyor . Hatta Amerikan yönetiminin bu yöndeki tedbirlerini, paketlerini görmezden gelip insanları evsizleştirmeye devam ediyorlar. Realty Trac şirketinin raporuna göre, mortgage simsarları sadece Temmuz 2009’da 360 bini aşkın gayrimenkule el koymak üzere harekete geçti. Bu süreçte mülk sahiplerinin dışında ipotek borçlu evlerde oturan, ama kirasını düzenli ödeyen kiracılar bile oturdukları evlerden kapı dışarı ediliyorlar.

Bizler, insanların zorla tahliye edilmesine karşı mücadele eden Sulukule Atölyesi olarak, milyonlarca ailenin evlerini kaybetmesine, binlercesinin çadırlarda ya da arabalarda barınma mücadelesi vermesine yol açan bir bankanın, bu ölümcül finans stratejisinden en ufak bir ödün vermediği halde, kurumsal-sosyal sorumluluk kapsamında ödül veriyor olmasını ikiyüzlü buluyoruz. Sulukule’de ve İstanbul’un başka bölgelerinde kentsel dönüşüm adı altında evlerinden ve mahallelerinden koparılan insanların nasıl bir yoksulluk sarmalına itildiklerini iyi biliyoruz. DB‘ın da ABD’de evsiz bıraktığı milyonlarca ailenin akıbetini de bildiğini biliyoruz...

Biz, evlerini kaybeden Amerikalıların ve Sulukule Atölyesi gibi mağdurlarla birlikte mücadele veren Amerikalı sivil girişimlerin seslerini duyuyor ve önemsiyoruz. Evet, bizim tam da Urban Age Ödülü için aranan ve benzeri pek de olmayan “İstanbul’da yaşam ve çevre kalitesini arttırmayı hedefleyen, ortaklık ve işbirliği yoluyla gerçekleştirdiğimiz toplumsal bir projemiz” var. Ama “kentlerde yaşayan nüfusun karşılaştığı sorunların fark edilmesini ve yaratıcı çözümlerin desteklenmesini” amaçlayan ödüle yukarıdaki sebeplerden dolayı başvurmadık. Bu ödülün finansmanını sağlayan Deutsche Bank’ı hakiki anlamda sosyal sorumluluk sahibi olmaya davet ediyor, Bankaya bugün dünyanın neresinde olursa olsun kentlilerin karşılaştığı en temel sorunlardan biri olan barınma sorununda kendi rolünü fark etmesi ve ev boşaltmalara neden olan süreçleri tersine çevirecek yeni ve yaratıcı uygulamaları bir an önce hayata geçirmesi yönünde çağrıda bulunuyoruz. Bunu yaptığı takdirde, belki seneye Chicago’da düzenlenecek Urban Age Konferansı’nda, Amerikalı jüri, Deutsche Bank Urban Age Ödülü’nü Deutsche Bank’a vermeyi bile düşünebilir.

Saygılarımızla,

Sulukule Atölyesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder